Kinkiety obrazowe i nad lustro

Kinkiety obrazowe i nad lustro

Aktywne filtry

Wśród opraw ściennych nie można zapomnieć o oświetleniu obrazów i luster. Tego typu oprawy świecą zwykle kierunkowo w dół oświetlając powierzchnię równomiernym światłem. Szerokość opraw uzależniona jest od szerokości lustra lub obrazu które ma być podświetlone. Należy przyjąć, że lampa powinna być nieco węższa lub tej samej szerokości co obraz lub lustro. Jest to optymalne rozwiązanie przy tego typu oświetleniu. Powierzchnia jest wtedy dobrze doświetlona, ładnie też prezentuje się taka lampa. 

Dosyć funkcjonalnym rozwiązaniem są oprawy z możliwością regulacji ramienia. Dzięki temu światło można obniżyć lub podwyższyć nad oświetlanym przedmiotem. Regulacja daje też możliwość przybliżenia światła do obrazu dzięki czemu uzyskujemy bardziej wyrazisty widok.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest barwa światła takiej lampy. Dobieramy ją zwykle do ogólnego światła w pomieszczeniu. Jeśli światło górne pomieszczenia jest białe neutralne to lampa obrazowa też może mieć taką barwę światła. Jeśli chcemy, aby ocieplić oświetlany przedmiot to wybierzmy barwę światła ciepłą o wartości 3000k. Należy tu zwrócić też uwagę na kolor ścian i wyposażenie całego pomieszczenia. Przy ciemnych kolorach ściany ciepłe światło stworzy klimat ale słabo oświetli lustro lub obraz.

Kolejnym ważnym parametrem tych kinkietów jest ich szczelność. Oprawa wieszana w suchym pomieszczeniu nie stworzy tutaj problemu. Jeśli jednak chcemy oświetlić lustro w łazience to należy zwrócić uwagę na to jakie IP posiada oprawa. W łazience wskazaną hermetyczność mają oprawy o IP44 lub wyższym, dzięki czemu ewentualność zalania takiej lampy jest niewielka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montażu w bliskości kabiny.

Wybierając kinkiet nad lustro i obraz należy kierować się też jego stylem i kolorystyką. Lampa powinna pasować do wnętrza aby była również dekoracją pomieszczenia. Można dobrać ją do stylu oświetlenia górnego lub elementów wnętrza.

Dodatkowo należy skupić się przy wyborze takiej lampy aby była oprawą energooszczędną. Najlepszym źródłem światła tutaj byłby led.